دسته‌بندی نشده

آلودگی خوراک طیور در فارس به پودر جیوه تکذیب شد

آلودگی خوراک طیور در فارس به پودر جیوه تکذیب شد

شیراز-ایرنا- باز هم انتشار مطلبی در فضای مجازی خبرساز و موجب بروز واکنش ها در این زمینه شد، این بار موضوع نه در مورد کاهش و یا افزایش قیمت گوشت مرغ بلکه در باره آلودگی خوراک طیور به پودر جیوه و آهن بالا گرفته که مسئولان ذی ربط فارس آن را تکذیب کردند.

به گزارش ایرنا مطالبی که در فضای مجازی در این مورد انتشار یافته حتی این موضوع را مطرح کرده که تعدادی از مرغداری های استان فارس نیز یکشنبه شب (سی ام دی ۹۷) به سبب استفاده از پودر جیوه و آهن پلمب شده است که مسئولان بر نادرست بودن آن نیز تاکید کردند.

** انتشار دهندگان خبر دروغین منتظر برخورد قانونی باشند
مدیرکل دامپزشکی استان فارس، دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در مورد انتشار خبر آلودگی مرغداری های فارس به پودر جیوه و آهن گفت: مطالبی که در این مورد در فضای مجازی منشتر شده شایعه است.
یعقوب مهندس افزود: متاسفانه در خبری که در چند ساعت اخیر در فضای مجازی انتشار یافته، به دروغ از قول روابط عمومی دامپزشکی استان فارس اعلام شده که بیش از ۲۰ مرغداری استان فارس شب گذشته (سی ام دی) به دلیل استفاده از پودر جیوه و آهن در خوراک طیور، پلمب شده است که این موضوع نیز کاملا کذب است و صحت ندارد.
وی ادامه داد: انتشار این مطالب دروغ از سوی مراجع قضایی و پلیس فتا پیگیری خواهد شد تا با عاملان آن که با منتشر کردن مطلبی کذب موجب تشویش اذهان عمومی شده اند، برخورد قانونی صورت گیرد.

**استفاده از پودر جیوه و آهن برای پرورش طیور غیر ممکن است
رئیس اتحادیه مرغداران استان فارس هم به ایرنا بیان داشت: امکان این که در پرورش طیور از پودر آهن و جیوه استفاده شود غیر ممکن است زیرا اگر این ۲ماده به خوراک مرغ و طیور اضافه شود در کمتر از چند ساعت آنها را از بین خواهد برد.
سینا عباسی ادامه داد: اگر به خوراک مرغ و طیور جیوه اضافه شود بی درنگ از بین خواهند رفت و امکان توزیع آن در بازار به هیچ عنوان وجود نخواهد داشت.
وی افزود: خوراک طیور در تمام واحد های تولید کننده گوشت مرغ محدود به سه ماده ذرت، سویا و کنسانتره است که کنسانتره نیز مجموعه ای از ویتامین های مورد نیاز برای رشد طیور است.
رئیس اتحادیه مرغداران فارس همچنین تاکید کرد: برخی افراد سودجود با انتشار پیامی در فضای مجازی در صدد هستند با با کاستن از رغبت مردم برای خرید مرغ به نوعی در روند قیمت گذاری این مواد غذایی تاثیرگذار شوند و راه اندازی شایعاتی
مبنی بر استفاده از پودر جیوه و آهن در پرورش طیور نیز با چنین قصد و نیتی انجام می شود.
عباسی، همچنین شایعه پلمب شدن برخی از واحدهای تولید کننده گوشت مرغ در فارس را به دلیل اضافه کردن پودر جیوه و آهن به خوراک طیور، تکذیب کرد و گفت: هیچ یک از واحدهای فعال در عرصه تولید این ماده پروتئینی در این استان پلمب نشده است.

**تولید بیش از ۳۸۰ تن مرغ آماده طبخ در فارس
رئیس اتحادیه مرغداران فارس همچنین در قسمت دیگری از مطالب خود بیان داشت: روزانه بیش از ۳۸۰ تن مرغ گرم آماده طبخ در این استان تولید می شود که علاوه بر تامین نیاز داخل فارس به استان های همجوار نیز ارسال می شود.
عباسی اضافه کرد: هم اینک بیش از یک هزار واحد تولید گوشت مرغ در استان فارس فعال است که اگر از تمام ظرفیت خود برای تولید بهره گیرند، افزون بر تامین نیاز داخلی، امکان صادرات آن برای فعالان این حوزه مهیا خواهد شد.

** در پرورش مرغ از هیچ ماده سمی استفاده نمی شود
کارشناس سلامت مرغ یکی از واحد های تولیدی مرغ تخمگذار در شیراز نیز به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در پرورش مرغ تنها از ذرت، کنسانتره و سویا استفاده می شود و هیچ گونه ماده سمی از جمله پودر جیوه، آهن و هورمون رشد به مرغ های تخمگذار داده نمی شود.
امین واعظ گفت: جیوه و آهن به این دلیل که موادی سمی هستند نه تنها طیور را بلکه در صورت مصرف حتی انسان را در معرض خطر مسمویت های شدید قرار می دهند.
او بیان کرد: یکی از موضوع هایی که به اشتباه در میان مردم ایجاد شده این است که هورمون رشد به بال مرغ تزریق می شود که این موضوع نیز کذب است و هیچ گونه هورمونی در این عضو از طیور تزریق نمی شود.
وی ادامه داد: هورمون رشد، تنها در زمان مشخصی پس از تولد به طیور تزریق می شود و با ادامه روند رشد طیور اثر این هرمون نیز از بین می رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *